Konaklama

Aile Yanında Konaklama

Çalıştığımız Host ailelerimiz   Birleşik Krallık ve İrlanda’nın yaşam çeşitliliğini gerçekten yansıtan ailelerden oluşmaktadır.  Bu aileler genç,orta yaş ya da orta yaş üzeri kişilerden oluşmakta olup aynı zamanda tek ebeveynli aileler, çocuklu/çocuksuz, evcil hayvan besleyen ya da beslemeyen ve ya çiftler gibi çeşitli özelliklere sahiplerdir. Yine ailelerimiz etnik kökenlerinden ilgi alanlarına kadar birbirinde renkli yaşam tarzlarına sahiptirler. Kendileri profesyonel olarak bu işten ek gelir elde eden, yasal denetimler ve katı elemelere tabi tutularak çok özel olarak seçilmiş ve siz uluslararası öğrencilerle evlerini paylaşmaktan memnuniyet duyan ailelerden oluşmaktadır.

Aile yanı konaklamalar tek kişilik ve çift kişilik olarak öğrencinin isteği doğrultusunda(çocuklu-çocuksuz bir aile, sigara içilebilen veya içilemeyen vs) belirlenir. Aile genellikle isteğe bağlı olarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verir buna ek olarak bazı aileler hafta sonları 3 öğün yemek verebilmektedir. Ve yine temizlik işlerinizi yapabilir (çamaşır temizliği, ütü vs). Bazı odalar banyolu olabildiği gibi bazen aile ile paylaşılabilmektedir.

Aile ve Siz:

Bir aile yanında onlarla beraber bir evde yaşamak size; gerçek yaşam ortamında İngilizce pratik yapma imkanını sağlar. Lütfen kendinizin orada hem ailenin bir bireyi hem de bir konuğu olduğunu her zaman hatırlayın. Beraber vakit geçirdiğiniz bütün süreçte ailenizin sizlerden faklı olan alışkanlık ve geleneklerine (örneğin; yemek zamanı ve yemek kültürü) saygı duymanız önemlidir. Bazen ev işlerinde onlara yardım etmeniz gerekmektedir örneğin; yatak odanızı toplu tutmak, her sabah evden çıkmadan önce yatağınızı topladığınızdan emin olmak gibi. Eve arkadaşlarınızı getirmek, akşamları dışarıda kalmak, televizyon kanalını değiştirmek gibi durumlarda her zaman izin almanız aile ile olan ilişkiniz için önemlidir.

Yemekler

Kahvaltı: Kahvaltı genellikle hafif tahıl, meyve, tost, meyve suyu ve ya çay / kahve şeklindedir.  Aileniz genellikle sizden kendi kahvaltınızı kendinizin hazırlamasını ister.

Öğle yemeği: Öğle yemeğinizi üniversitede yerel bir restorandan ya da yerel dükkanlardan kendiniz uygun fiyatlarda temin edebilirsiniz. Hafta sonları ise öğle yemeği aileden temin edebilirsiniz.

Akşam yemeği: Genellikle akşam yemeği aile ile beraber yenmektedir nadir durumlarda aile sizden kendi yemeğinizi hazırlamanızı isteyebilir. Böyle bir durumda da bütün malzemeler aile tarafından karşılanacaktır. Yine özel olarak kendi yemeğinizi yapmak isterseniz ailelerden izin alarak kendi damak tadınıza göre yemek pişirmenizde mümkündür. Yemek konusunda alerjinizin olduğu bir madde ya da yemediğiniz bir sebze, meyve,yemek  var ise ailenizin bundan haberdar olması gerekmektedir.

Yanınızda getirmeniz gerekenler:

Tuvalet kağıdı ve kişisel diğer ihtiyaçlarınızı yerel marketlerden satın alabilirsiniz fakat  yine size özel temin etmesi zor olan ve sürekli ihtiyaç duyduğunuz eşyalarınızı yanınızda getirmeniz önerilir. Aile size çarşaf, yastık kılıfı ve havlu gibi malzemeleri temin edecektir. Eğer düzenli olarak kullandığınız herhangi bir reçeteli ilacınız mevcutsa yanınızda yedeklerini de getirmeniz önerilir. Zira İngiltere’ de eczanelerden reçetesiz olarak ilaç verilmemektedir. Gerekli olmamasına rağmen bazı öğrenciler host ailelerine ülkelerinden ufak, geleneksel hediyeler getirmektedirler. Bu tarz hediyeler ailelerin hoşuna gitmektedir.

Telefon kullanımı:

Firmamız tarafından oraya geldiğinizde size bir telefon kartı hediye edilecektir fakat bunu kullanmak için kendi mobil cihazınıza takmanız gerekecektir. Yine size vereceğimiz kart ile uluslar arası aramalar oldukça uygundur ve yine aynı sim karta sahip kişiler arası konuşmalar ücretsizdir. Aileye ait telefonu acil durumlar dışında kullanmanız istenmemektedir çünkü ülkeler arası saat farklarından dolayı aileleriniz size host ailelerinizin sabit hattından aradığında bazen gece yarısı gibi uygun olmayan zamanlarda telefon çalmaktadır. Zaten bu sabit hatlardan uluslar arası aramalar çok pahalıdır, işte bu yüzden sürekli size temin edilmiş olan sim kartı kullanmanız önerilir.

Çamaşır Yıkama:

Çamaşırhane imkanı bulunduğunuz bölgeye ve bulunduğunuz aileye göre değişiklik gösterebilir. Eğer seçtiğiniz aile çamaşırlarınızı yıkamıyorsa çamaşırlarınızı evde yıkamak ve kurutmaktan lütfen kaçının. Bunun yerine çamaşır yıkama salonlarını kullanmanız önerilir. Bu tarz salonlarda çamaşırlarınız yıkanır ve kurutulur, bedeli ise 5-15 TL arasında değişmektedir.

Okul Ulaşımı: Yanında kalacağınız aile size bu konuda ilk günlerde toplu taşıma araçlarının kullanımı ve okula gidiş hakkında yardımcı olacaktır. Fakat talebiniz olması karşısında firmamız bir kaç gün için evden okula, okuldan eve ulaşım için size refakat de edebilmektedir. Okul gidiş süreniz ailenizin lokasyonuna bağlı olarak değişmektedir. Kayıt yaptıracağınız okul size bu konuda fazlasıyla ayrıca bilgilendirecektir. Ayrıca okula ulaşım konusunda yeni yollar bulmakta özgürsünüz, örneğin; tren, bisiklet, yürüyüş yolları gibi..

Sigara İçme:

Konaklama için aile seçiminde kullanılmak üzere bir form doldurulur, eğer sigara kullanıyorsanız belirtmeniz,ya da sigara kullanan/kullanmayan bir aile istediğinize dair seçenekleri de ayrıca belirtmeniz istenir. Çoğu aile ev içinde değil evin bahçesinde sigara içilmesine izin vermektedir.  Ailenizle tanıştıktan sonra eğer sigara kullanıcısı iseniz, evde sigara kullanımı hakkındaki kurallarını ayrıca öğreniniz. Dışarıda bulunduğunuz dönemlerde de hemen yanınızda birisi bulunurken, eğer sigara içecekseniz nezaketen izin istemeniz önerilir.

Öğrenci Evleri

Her odada, yatak, çalışma masası gardırop, bulunmaktadır.3- 4 ve ya 5 odalı evlerde 1 duş, 1 banyo ve ayrıca birde lavabo bulunmaktadır. Her öğrencinin kendi odası vardır.  Ortak yaşam alanında, oturma grubu ve ya divan, yemek masası, TV ve DVD vardır. Mutfakta tüm gerekli ekipman bulunmaktadır. İsteyenler kendi yemeğini pişirebilir. Ayrıca evin kendine ait birde bahçesi bulunabilir. Genelde bu evlerde iç ortamlarda sigara içmek yasaktır.

Ortak yaşam alanları haftada bir kez temizlenir. Öğrenciler odalarını temizletmek isterse, haftalık belirli bir ücret karşılığı temizlik servisi isteyebilirler. Evde çamaşır makinesi bulunmaktadır. Yatak çarşafları temin edilmektedir, fakat havlu bulunmamaktadır.

Yurtta Konaklama

Bu yurtlar özeldir ve okul ile beraber çalışmaktadır. 4,5 ve ya 6 katlı yurtlardır. Çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler beraber bu yurtlarda kalır.

Genelde oda ve kahvaltı ya da sadece oda şeklindedir(yemek yoktur). Odalar öğrencinin tercihi ve bütçesine göre 1 kişilik wc ve banyosu kendisine özel ya da 2 ve ya 4 kişilik olarak çeşitlilik göstermektedir. Mutfaklar ortak kullanıma açıktır(Kişilik odalar dâhil). Bütün yurtlarda internet bulunmaktadır. Elektrik ve ısınma gibi ihtiyaçlar yine yurt tarafından karşılanmaktadır. Bu yurtlar sadece uyumak için yapılmış yerler değildir, aynı zamanda öğrencilerin akademik ve sosyal etkinlikler vasıtasıyla akademik amaçlarını destekler niteliktedir. Şöyle ki; yurtlarda ders çalışmak için sessiz mekânlar ve bilgisayar laboratuarları vardır. Bunların yanı sıra, dinlenme salonları mevcuttur. Sinema izlemek gibi sosyal etkinlikler için özel odalar bulunabilir.